Najlepsze ligi Europy

Kto rządzi na starym kontynencie, rządzi w światowej piłce – od lat ta zasada sprawdza się w piłkarskiej rzeczywistości. Kto jednak rządzi w Europie?
Rozsądzić pomaga to współczynnik UEFA, czyli europejskiej federacji piłki nożnej, który wylicza, która z lig jest najlepsza. Polska ekstraklasa znajduje się niestety na odległej, 29 pozycji. Dużo wyżej, bo na trzeciej pozycji, plasują się nasi zachodni sąsiedzi. Pozycję pod niemiecką Bundesligą, tuż poza podium, znajduje się włoska Serie A. Na drugiej pozycji znajdziemy angielską Premier League. Na szczycie listy plasuje się hiszpańska La Liga.

REKLAMA:

Kto rządzi włoską i niemiecką piłką nożną?

W lidze włoskiej na szczycie tabeli znajduje się Juventus Turyn. Ekipa, w której gra Cristiano Ronaldo, broni również tytułu mistrza kraju. O najwyższy laur Serie A walczy z Lazio Rzym, czyli triumfatorem Pucharu Włoch, i Interem Mediolan. O udział w piłkarskiej lidze mistrzów walczy Atalanta Bergamo. Gonią ją Roma, Napoli i Milan. Zaskakująco dobrze poczyna sobie Hellas Werona – klub obecnie zajmujący ósmą pozycję i walczący o awans do europejskich pucharów jeszcze w zeszłym sezonie grał w niższej klasie rozgrywkowej.

Bayern Monachium, czyli ekipa Roberta Lewandowskiego, od kilku lat dominuje w niemieckiej Bundeslidze. Walkę z nimi nawiązują Borussia Dortmund i Bayer Leverkusen, jednak to ekipa z Monachium nieprzerwanie od siedmiu lat sięga po tytuł mistrzowski, pięciokrotnie podpierając swoją dominację wygrywając puchar kraju.
Kolejny sezon małą rewelacją jest RB Lipsk, która po awansie w 2016 roku rok w rok walczy o udział w europejskich pucharach.

Najlepsze ekipy z Hiszpanii i Anglii

Kto rządzi w dwóch najlepszych ligach w Europie?
W angielskiej Premier League od kilku sezonów, z wyjątkiem niespodzianki, które w 2016 roku sprawiło Leicester City zdobywając mistrzostwo sezon po awansie z niższej ligi, najwyższe laury i udział w europejskich pucharach dzielą między siebie Liverpool, ekipy z Manchesteru; United i City, i londyńskie ekipy: Arsenal, Chelsea i Tottenham Hotspur.

Co słychać w najlepszej lidze Europy?
Drużyny z hiszpańskiej La Liga, poza sezonem 2018/2019, od kilku lat dominują w Lidze Mistrzów. Ekipy Atletico Madryt, Realu Madryt i FC Barcelony regularnie meldują się w finale i sięgają po zwycięstwo. Ekipa Realu, zwana również Los Blancos, od koloru ich strojów, jako pierwsza drużyna sięgnęła po tytuł najlepszego klubu w Europie dziesięć razy, a obecnie ma w swojej gablocie aż 13 trofeów mistrza starego kontynentu.

ligi europejskie